יצחק 14.03.21 רישוי נשקים

עשיתם עבירה בזמן הצבא? הנה כל מה שאתם חייבים לדעת

במידה ועשיתם עבירה פעוטה בזמן הצבא, כמובן שלא מדובר בתופעה נעימה, אבל גם לא מדובר באסון גדול. בסופו של יום, חיילים נשפטים כל הזמן על ידי בית משפט צבאי. זה יכול להיות על אובדן של דיסקית או בגלל ש- 'מ.צ' תפס אתכם בלבוש לא מסודר בתחנת האוטובוס בדרך לבסיס.

אבל, מה עושים כאשר חייל או חיילת עשו עבירה במהלך הצבא העוברת גם על חוקי המדינה?  אנחנו מדברים כאן על ארסנל שלם של חוקים ותקנות. החל מעברות תנועה, גניבה, אונס חלילה ודברים חמורים מאלו. במקרים כאלו, אתם כמובן לא יכולים להתמודד עם התהליך לבד. ההמלצה היא לקחת אנשי מקצוע שיעזרו לכם לעבור את התהליך בצורה הטובה ביותר, יד ביד.

מי עלול להשפט בידי בית דין צבאי

בית דין צבאי שופט באחד משלושת המקרים הבאים:

1. חייל או חיילת בשירות סדיר:  משום שבשנים בהם הצעירים והצעירות במדינת ישראל מוגדרים 'חיילים' בחוק ולא 'אזרחים' עליהם לתת דין וחשבון למערכת בה הם משרתים. בתקופה הזו ניתן להגדיר אותם בתור 'אזרחים יוצאי דופן' והם נשפטים כמובן בבית דין צבאי.

2. אזרחים משוחררים עד שלושה חודשים לאחר השירות שלהם המואשמים בעבירות שנעשו בתקופת שירותם:  כאן אנחנו מדברים כמובן על סיטואציות מורכבות יותר שכן ללוח הזמנים כמובן יש תפקיד מכריע בשאלה למי אותם אזרחים צריכים לתת דין וחשבון, לצבא או למדינה.

3. אזרחים עובדי צה"ל במקרים מסוימים:  כאן מדובר על תופעה נדירה יחסית אבל לא כזו שלא מתרחשת כלל. אזרחים עובדי צה"ל שעשו עבירות מסוימות בתוך המרחב הצהל"י עלולים למצוא את עצמם נותנים דין וחשבון בפני בית דין צבאי.

אמנם עמידה בפני בית דין צבאי זו לא חוויה נעימה, אבל אין זה אומר כי אין לכם את האפשרות לשחק בחוקי המשחק ולקבל סיוע מאיש מקצוע, עורך דין צבאי. המדינה מכירה בזכות של אותם חיילים לקבל סיוע משפטי על ידי גורמים שלא שייכים בהיכרח לצבא הגנה לישראל. במקרה כזה ניתן לקבל סיוע מאיש מקצוע, עורך דין צבאי. כזה הבקיא הן בחוקי המדינה והן בחוקי הצבא מה שמאפשר לו גמישות בתוך העולם המורכב הזה, שנע על התפר שבין מדינת ישראל והצבא.

מה עושים עכשיו

אנחנו, כאן במשרד 'רכבי – הראל ושות" מכירים ברגישות של כל לקוח עת הוא נידון בבית משפט צבאי או אזרחי. המציאות עלולה לתעתע לעיתים ואף אחד לא רוצה למצוא את עצמו מתמודד מול הליכים משפטיים שעלולים לא רק לקחת שנים רבות כי אם גם לגבות מחיר אישי כבד.

 

אנחנו נמצאים כאן כדי לתת לכם את כל הכלים להתמודד מול האתגר הניצב לפניכם בצורה הטובה ביותר. מוזמנים ליצור איתנו קשר. 

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים:

Comments

comments