יצחק 09.09.21 רישוי נשקים

מהי תביעה קטנה ומהי הדרך הטובה ביותר להגיש אותה?

בדרך כלל כשאנחנו שומעים על התדיינות משפטית הנערכת בבית המשפט, אז מדובר על תביעות של גורם אחד כנגד גורם אחר, מלווים בעורכי דין, כאשר התהליך כולל עדים, ראיות, ובלא מעט מהמקרים מדובר על התדיינות שיכולה להימשך שנים ארוכות.

לצד התדיינויות משפטיות שכאלו, המדינה גם יצרה מסלול המיועד למה שמכונה "תביעות קטנות" תביעות שעוסקות במקרים של סכומי כסף קטנים, לרוב התיקים קשורים להיבטים צרכניים, כאשר לצד זה, מערכת בתי המשפט העוסקת בתביעות קטנות, מתעסקת גם בתביעות נזיקין פשוטות וכן בהיבטים חוקתיים קלים.

מה זו תביעה קטנה ולמה אנשים משתמשים באופציה זו?

כאמור, תביעה קטנה מוגדרת על ידי המדינה כתביעה בסכום כסף נמוך. כיום, נכון לשנת 2021, מדובר על תביעות שמגיעות לסכומים של עד 33,800 אלף שקל. יחד עם זאת צריך לומר, שמעת לעת המדינה מעדכנת את הסכומים במידת הצורך.

ההבדל בין תביעה קטנה לתביעה אחרת, כזו שנדונה בבית משפט "רגיל", היא שתביעות קטנות מתבצעות ללא צורך בעורכי דין, עדים, בית המשפט עצמו אינו בהכרח כפוף לדיני הראיות שמוכרים בבתי משפט רגילים, וכן במידה ויש תביעה כנגד המדינה, אז אם התובע מפסיד, עליו לשלם קנס קבוע ואם הוא דורש שעדים מטעם המדינה יעידו, אז עליו לשלם להם על הפסד יום עבודה.

הרעיון של תביעה קטנה היא לייצר אופציה של תביעה מהירה, זמינה, נגישה, כזו שניתן לדון בה במשך יום אחד, דיון אחד ולא יותר מזה. כך מספקים מענה נגיש וזמין לתובעים, וכך נמנע מהם הצורך לפנות אל בית משפט להליך ארוך יותר. במידה והתובע מעוניין, אז הוא יכול לבקש אישור לערער על ההחלטה שהתקבלה בבית המשפט לתביעות קטנות בבית המשפט המחוזי.

כיצד מגישים תביעה בבית משפט לתביעות קטנות?

עם השנים, מערכת המשפט עברה שינויים שונים, בין היתר מתוך הכוונה להנגיש את עצמה בצורה הרבה יותר זמינה ונוחה לכל מי שמעוניין להגיש תביעה, כולל תביעה קטנה. לשם כך, נוצרו אפיקים של הגשת תביעות דרך האינטרנט.

הרעיון הוא מאוד פשוט, אפשר לקבל אונליין את כל השירותים המשפטיים הנדרשים על מנת להגיש את כתב התביעה כפי שרוצים, מבלי שיש צורך לפנות אל עורך דין בשביל לבחון את העניין או לבית המשפט עצמו בשביל לבצע את התהליך. ניתן להגיש את התביעה אונליין עם כל החומר הדרוש, ובית המשפט יקבע מועד לדיון.

בישראל קיימים בתי משפט לתביעות קטנות בפריסה ארצית. אך מאחר ומדובר על סוג תביעות מאוד מקובל, הרי שיותר קל ונכון עבור התובעים להגיש תביעה דרך האינטרנט, במיוחד כשניתן לעשות זאת דרך מערכות המספקות ייעוץ והכוונה. בצורה כזו, אפשר להגיש את התביעה בצורה מסודרת ונכונה, ובית המשפט ידון בה.

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים:

Comments

comments