יצחק 22.06.21 רישוי נשקים

מהו הסכם ממון ולמה כל זוג חייב אחד כזה?

קשר זוגי, בוודאי נישואים, הוא לא דבר פשוט וקל. צריך לעבוד עליו, לתחזק אותו כל יום ויום. לצערנו, יש לא מעט סיבות כאלה ואחרות אשר עלולות להוביל לפירוקם של מערכות נישואים, וכפי שאנחנו יודעים לא מעט זוגות אכן חווים את זה ומחליטים להיפרד אחרי זמן מה.

ברגע שמחליטים להיפרד, נכנסים לתהליך מאוד לא פשוט, שכן אז צריך לעשות הסכם שיהיה מקובל על שני הצדדים. הסכם זה יתייחס בין היתר, לכל מה שקשור לילדים, משמורת, הסכמי ראיה, מזונות, וכן כל מה שקשור לחלוקת הרכוש של שני הצדדים. כאן נכנס הרעיון של הסכם ממון.

מה זה חלוקת רכוש ולמה עושים אותו?

חלוקת רכוש מתייחסת לנקודה, ששני בני הזוג מביאים עימהם רכוש, כסף ואולי גם נכסים לקשר ביניהם וכן הם צוברים רכוש, כסף ונכסים משותפים במהלך השנים. לכן עולה שאלה, כיצד יש לחלק אותם באופן נכון.

בעבר זה היה מבוסס על שאלה מי הביא מה וכמה, מי עבד וקנה את כל הדברים ועל בסיס נקודות נוספות. זה כמובן היה מוטעה באופן חד לטובת הגבר. עם השנים זה השתנה ויש יותר שוויוניות, מתוך הבנה שלא ייתכן מצב שהאישה תצא ממערכת נישואים בלי כלום ומצבה הכלכלי יורע, מה עוד שגם אם היא לא עבדה באופן פורמלי, הרי שהיא ניהלה משק בית וזה משמעותי לא פחות.

מה זה הסכם ממון?

עם השנים, יותר ויותר זוגות החלו לחתום על הסכמי ממון. הרעיון אשר הובא לישראל מחו"ל אומר דבר מאוד פשוט. במקום שהזוג ייכנס למערכת נישואים ורק אם יתגרשו יחליטו כיצד לחלק את הרכוש, כסף ונכסים, הרי שאפשר להיכנס למערכת היחסים עם הסכם חתום שמסכם מה יקרה במידה ויתגרשו.

כך שני הצדדים יכולים להיות בטוחים, מצד אחד, הם לא יצאו בידיים ריקות, מצד שני, כל אחד שהביא איתו לקשר כסף, רכוש או נכסים, ימשיך להחזיק בהם והם לא יהיו ניתנים לחלוקה. זה נכון גם לגבי דברים מסוימים שנוצרים או מצטברים בזמן הקשר, למשל, עסקים, נכסים או רכוש מסוים.

למה חשוב לעשות הסכם ממון ועל מי זה יכול להשפיע יותר?

הסכם ממון הוא כלי חיוני בשביל למנוע חשש, שמא צד אחד ינצל את הצד השני, או שצד אחד יצא בלי כלום. בדרך כלל, נהוג לעשות הסכם כזה בקרב אנשים שיש להם רכוש, כסף ונכסים רבים. זה יותר נפוץ בקרב בני עשירים או בני מעמד הביניים שאמורים לרשת נכסים וסכומי כסף משמעותיים. כך הם לא צריכים לחשוש, שמה יצטרכו להתחלק בזה עם הצד השני.

חשוב להדגיש, כל הסכם ממון חייב לקבל אישור של בית משפט, חייב להיחתם בשיקול דעת, רצון חופשי, בידיעה ברורה על מהות ההסכם וללא הפעלת לחץ מצד גורמים אחרים.

לקבלת פגישת יעוץ חייג או שלח פרטים:

Comments

comments